Dlaczego właściwa wentylacja jest tak istotna?

Coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Powietrze poza nimi, staje się coraz gorszej jakości. Jak zatem temu zaradzić? Jakie konsekwencje ma oddychanie powietrzem, które zawiera w sobie trujące substancje? Na te i inne pytania, znajdziecie Państwo odpowiedź w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego właściwa wentylacja jest tak istotna?

W dzisiejszych czasach ponad połowę naszego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, zarówno w pracy jak i po skończeniu jej – w domu, w kinie, na zakupach, na siłowni, na dodatkowych zajęciach. Z tego powodu bardzo ważna jest jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Za jakość powietrza w pomieszczeniach zamkniętych odpowiada wentylacja.

Jakość powietrza a zdrowie

Jakość powietrza, w których przebywamy, ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie. Jeżeli powietrze jest zanieczyszczone, ubogie w tlen pojawić może się całe spektrum problemów zdrowotnych. Na ich pojawienie się najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze. Do tej grupy zaliczamy także osoby z obniżoną odpornością. Nagromadzenie szkodliwych substancji w powietrzu, którym oddychamy, prowadzi do wielu problemów zdrowotnych.

Zabójczy dwutlenek węgla

Polskie prawo reguluje ilość świeżego powietrza, jaka musi dopływać do naszych domów i budynków użyteczności publicznej. Jest to wartość uzależniona od ilości osób, które w nich przebywają. Ilość ta znacznie wzrasta w przypadku, kiedy w pomieszczeniu jest na przykład kuchenka gazowa. Jednym z powodów utworzenia takiej regulacji prawnej jest dwutlenek węgla. Jest to niezwykle niebezpieczny gaz, a zatrucie nim może doprowadzić o śmierci. W wydychanym powietrzu stężenie CO2 wynosi około 4%. Będąc w pomieszczeniu zamkniętym, oddychaniem wyczerpujemy tlen z powietrza, jednocześnie powodując wzrost dwutlenku węgla. Za przykład posłuży nam pomieszczenie o wielkości 40 m³ (sypialnia), które jest całkowicie pozbawione wentylacji – szczelne okna, bez nawiewników okiennych. W pomieszczeniu przebywają dwie osoby dorosłe. Niedotlenienie organizmu, w takim pomieszczeniu, pojawia się już po niecałej godzinie. Po czterech godzinach pojawia się zmęczenie, wystąpić mogą bóle głowy. Po ośmiu godzinach stężenie dwutlenku węgla jest większe niż 1%, powodując tym samym zaburzenia w myśleniu. Niewentylowana sypialnia może być przyczyną tego, że nawet śpiąc 8 godzin, budzimy się niewyspani i zmęczeni.

Wilgoć oraz grzyby i pleśnie

Wilgoć w mieszkaniu jest zjawiskiem naturalnym. Skrapla się na oknach, na ścianach, na lustrze w łazience po gorącym prysznicu, na kuchennych kafelkach w trakcie gotowania. Czasami jednak wilgoć staje się potężnym problemem. Najczęściej przyczyną powstawania szkodliwej wilgoci jest właśnie nieodpowiednia wentylacja. Nagromadzona wilgotność sprzyja rozwojowi grzybów, a także pleśni, które mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Pleśnie i grzyby wytwarzają niezwykle silnie działające substancje trujące (jedna z najsilniejszych trucizn pochodzenia roślinnego), zwane mykotoksynami.

Choroby powstałe w wyniku nagromadzenia grzybów i pleśni:

  • choroby dróg oddechowych (w tym astmę),
  • choroby alergiczne,
  • częste bóle głowy,
  • chroniczne zmęczenie,
  • podrażnienie skóry i oczu,
  • kłopoty z koncentracją,
  • choroby układu kostnego,
  • uszkodzenie wątroby i nerek.

Tak jak wcześniej wspomniany dwutlenek węgla, tak grzyby i pleśnie mogą doprowadzić do powstania znacznego uszczerbku na zdrowiu. To kolejny z powodów, dlaczego tak ważne jest zadbanie o odpowiednią wentylację w pomieszczeniach, w których przebywamy.

Chemikalia

Badanie jakości powietrza w pomieszczeniach wykazało występowanie wielu substancji szkodliwych. Wyniki tego badania zaprezentowaliśmy na grafice, w jednym z naszych poprzednich wpisów. Większość substancji, która znalazła się w wykazie, pochodzi z zewnątrz. Wynika to z tego, że często „świeże powietrze” nie zawsze jest „świeże”. Przyczyną tego może być, występujący coraz częściej, smog. Smog to, w olbrzymim skrócie, zmieszana mgła ze spalinami. Może dostawać się do naszych mieszkań, nawet w przypadku kiedy okna są szczelnie zamknięte. Dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiedniego typu nawietrzników. Najlepszym rozwiązaniem jest filtr antysmogowy

Na powyższych przykładach widać jaki wpływ na nasze zdrowie ma powietrze, którym oddychamy. Warto dbać o zdrowie, dlatego warto zainwestować w wentylację najwyższej klasy. Zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiednią wentylację nie tylko do wielkich obiektów kubaturowych, ale także do Państwa mieszkań i domów.